Harmancık Sülük

Bursa Hacamat Merkezi İle Harmancık’da Sülük Tedavisi
Günümüzde bazı tedavi yöntemleri, binlerce yıllık zemin ile bugünkü hallerine ulaşmışlardır. Sülük tedavisi de bu yöntemlerdendir. Çok eski bir geçmişi olan sülük tedavisi, günümüzde bilinçli bir şekilde tüm dünyaca kullanılmakta olan bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sülüklere baktığımızda; dünya üzerinden 100’e yakın sülük çeşidi bulunmaktadır. Ama bunların içerisinde sadece iki cins sülük tedavi edici özelliği ile karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde bulunan sülükler ise tedavi edici özelliği bulunan sülüklerdir. Anadolu’da birçok bölgede bu sülüklerle karşılaşmamız mümkündür. Öyle ki ülkemiz, dünya üzerindeki sülük rezervinin çok önemli bir bölümünü karşılayarak, ciddi bir madene sahiptir. Sağlık Bakanlığı bundan 7 sene önce hastanelerde, acil yaşam ünitelerinde, doktor nezareti ile yataklı tedavi ünitelerinde sülük tedavisinin kullanımına onay vermiştir. Yani bu uygulama ülkemizde yasaldır. Halk arasında koca karı ilacı olarak tanımlanan sülük tedavisi günümüzde modern anlamda kullanılmaktadır. Bursada sülük tedavisi ise tarafımızca yine modern bir şekilde hastalara uygulanmaktadır.
Tedavi emici özelliği bulunan tıbbi sülükler, yaklaşık sadece 2 çay kaşığı kadar kanı emmektedirler. Sülükler ile tedavide ise asıl önemli vücuda salgıladıkları enzimlerdir. Sülük tedavisi birçok hastalığa ve kişiye uygulanabilmekte olan bir tedavidir. Fakat hamile ve emziren annelere, kalp yetmezliği olanlara, şeker hastalarına ve küçük çocuklara uygulanamamaktadır. Ayrıca sülükler kesinlikle tek kullanımlık olmalıdırlar. Bir kez kullanılan sülüğün imha edilmesi gerekmektedir. Yoksa sülüğün emdiği kan ile birlikte hastalık bulaştırma riski bulunabilir. Sülükle tedavi vücudun birçok bölgesine gerçekleştirilebilmektedir. Harmancık sülük tedavisi ile Bursada gerçekleştirilmekte olan bu tedavinin sadece bir bölgesidir ve bölge insanına ve çevre bölgelere de bu anlamda hitap edebilmekte ve talep görmektedir. Halk arasında yüzlerce yıldır kullanılmakta olan sülükle tedavi günümüzde de birçok ünlü isim tarafından kullanılır hale gelmiştir.
Bursa hacamat merkezi, Bursada sülük tedavisini yaygınlaştırmaya çalışan ve insan sağlığına önem veren bir kurum olarak bu tedavi yöntemini başarılı bir şekilde kullanmaktadır. Unutulmamalıdır ki sülük tedavisi, zamanında peygamber efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v) tarafından bile kullanılıp önerilmiş bir tedavi yöntemidir.
Tıbbi sülükler, gözleri ve işitme organları bulunan canlılardır ve çift cinsiyetlidirler. Sadece kanla beslenmekte olan sülükler, tedaviyi kan emdiği sırada vücuda enjekte ettiği enzimler ile gerçekleştirmektedir. Vücuda salgılanan Hirudin ve Calin maddeleri hastalara şifa sunmaktadır. Harmancık sülük tedavisi bizler tarafından hastalara ulaştırılan bir tedavi yöntemi olarak yerini almakta ve sesini giderek daha fazla bölgeye duyurmaktadır.